VÝSTAVA TEXTILNÍ NÁVRHÁŘKY MARTY NYMSOVÉ

Leden 18, 2024

2. Muzejní aktuality
  3. VÝSTAVA TEXTILNÍ NÁVRHÁŘKY MARTY NYMSOVÉ

Na přelomu roku přinesla jablonecká Galerie N průřezovou výstavu výtvarnice a textilní designérky Marty Nymsové. Narodila se 6. 6. 1948 na Blanensku v obci Valchov a zemřela 1. 3. 2022 v Liberci. Vystudovala obor tkalcovské designatury a výtvarného zpracování oděvu na SPŠ textilní v Brně. Po škole pracovala jako textilní návrhářka v n. p. TIBA ve Dvoře Králové nad Labem (1967 - 1984). Následovala tvorba návrhů v oddělení vývoje tisku  v ÚBOK Praha (1984 - 1998). Od roku 1998 se pak Marta Nymsová věnovala volné výtvarné činnosti, kdy vytvářela rovněž designy pro české firmy (mj. Tylex, Dowo, Bonex nebo módní návrhářku Helenu Fejkovou) a také pro zahraniční firmy.

Výstava "MARTA NYMSOVÁ - ČERNORYBÍZOVÁ" představila ukázky prací z pozůstalosti autorky a některé sbírkové předměty zapůjčené ze Severočeského muzea
v Liberci především v podobě návrhů na papíře, realizací textilních tisků, textilních vzorků, oděvů, koberců, ale i autorčiných kreseb a obrazů. A právě její tvorba kobercových návrhů byla hlavním důvodem naší návštěvy zdařilé výstavy.

Marta Nymsová (1948 - 2022)

Koberec z tvorby Marty Nymsové pro 1. ročník soutěže "VIZE" pořádaný akciovou společnosti Dowo,  Náměšť nad Oslavou v roce 1997. Firma Dowo byla nástupnickým podnikem  bývalého závodu 5 státního podniku Bytex.

Tapisérie z výstavy "MARTA NYMSOVÁ - ČERNORYBÍZOVÁ"

Pohled do výstavních prostor Galerie N v Jablonci nad Nisou