PŘIPRAVUJEME EXPOZICI MUZEA

Srpen 25, 2021

2. Muzejní aktuality
  3. PŘIPRAVUJEME EXPOZICI MUZEA

V prostorách vratislavické firmy LIBEA připravujeme malou muzejní expozici, která se bude vztahovat především k historii místní věhlasné továrny na koberce, s jejichž výrobou začal v roce 1843 zdejší rodák Ignaz Ginzkey. Firma pak více jak 100 let nesla jeho jméno ve svém názvu. Výroba koberců ve Vratislavicích nad Nisou pokračovala po roce 1945 pod názvem Továrny koberců a nábytkových látek, národní podnik. Tato poválečná firma vešla do povědomí se zkratkou "TOKO". Následovaly výrobní hospodářská jednotka Bytový textil n. p. a Průmysl bytových textilií n. p. označovaný jako "PBT". Od roku 1967, po reorganizaci československého průmyslu, byl podnik přejmenován na BYTEX, který v roce 1990 zanikl rozdělením na 10 samostatných podniků.

Předloha (tzv. patrona) pro ruční vázání koberce PERSAN des. 8328, na zadní straně podpis kresliče H. Ilchmanna

I když se to možná nezdá, patrona je kompletní, žádný list předlohy pro vázání koberce nechybí. Pro opakující se motivy vazačka používala stále stejný list předlohy. Výsledný rozměr koberce zhotoveného podle této předlohy činil obtížně uvěřitelných 575 x 775 cm.

Předlohu koberce Persan složily a očíslovaly Eva a Jitka