Když se vyhlašovala první republika, vlajku s modrým klínem ještě nikdo neznal

Vlajky a prapory | Zuzana Vereščáková

  1. Hlavní stránka
  2. Vlajky a prapory
  3. Když se vyhlašovala první republika, vlajku s modrým klínem ještě nikdo neznalV roce 2018 oslavila naše republika své 100. výročí. Oslavy proběhly ve znamení českých národních barev bílé, červené a modré. 

Před 100 lety by žádný Čech, potažmo Čechoslovák, svou vlajku tak, jak ji známe dnes, nepoznal. Narodila se totiž o necelý rok a půl později než naše republika. Dne 30. března si připomeneme 99. výročí vzniku naší státní vlajky.

Nová vlajka uzákoněna až po půldruhém roce

V úterý 30. března 1920 v 18.45 hod. (tedy rok a pět měsíců po vyhlášení samostatného Československa) v budově dnešního sídla Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR schválilo Národní shromáždění nové československé státní symboly. (Co přesně v zákoně stálo, si můžete přečíst zde>.) Toto datum se tak stalo dnem vzniku tehdy československé, dnes naší české státní vlajky.

Nejdřív jen bílo-červená

Co ovšem bylo v době od vyhlášení a vzniku samostatného československého státu do přijetí státní vlajky s charakteristickým modrým klínem, tedy v době od 28.10.1918 do 30.3.1920.

Používala se dvojbarevná bílo-červená vlajka (bikolóra) – tedy vlajka Čech. Ta reprezentovala už České království (do r. 1918) a posléze mezi lety 1990 a 1992 v rámci federativního uspořádání i Českou republiku.

Není bez zajímavosti, že tato podoba vlajky je téměř totožná s vlajkami našich blízkých sousedů – Polska a spolkové země Horní Rakousy.

           

Liberecká a jablonecká radnice v roce 1919, obě s bikolórou

Bikolora zavlála i ve Washingtonu

Bikolóra se stala oficiální státní vlajkou nového státu od 18. října 1918, kdy byla slavnostně vztyčena při Prohlášení nezávislosti československého národa ve Washingtonu na domě, v němž tehdy bydlel T. G. Masaryk.

I když o této „americké“ události v Čechách prakticky nikdo nic nevěděl, proběhl pod stejnými barvami o deset dní později 28. října 1918 převrat v českých zemích.

Bílo-červené vlajky a prapory tak půldruhého roku reprezentovaly nový československý stát.

Bílo-červená bikolóra

Diskuze

Pokud jste našli v článku nepřesnost a chcete nás kontaktovat, požijte prosím kontaktní formulář »

Další články