KOBERCE VYROBENÉ V ROCE 1928 PRO HOTEL WALDORF ASTORIA V NEW YORKU

3. KOBERCE VYROBENÉ V ROCE 1928 PRO HOTEL WALDORF ASTORIA V NEW YORKU

Ve své KRONICE TOVÁRNY NA KOBERCE VE VRATISLAVICÍCH kronikář František Neumann uvádí k největšímu koberci světa pouze krátkou zmínku u roku 1928:

" V době od 18. srpna do 9. listopadu byl expedován největší koberec na světě, jednodílný, o velikosti 326 m2 a váze 1.230 kg. Koberec obsahuje 13.013.600 uzlů. Je proveden v kvalitě Bangalore, dess. 14529 a je určen pro hotel Waldorf Astoria v New Yorku. Za zhotovení patrony a výkresu se zaplatilo
15.142,- Kč."

O hotelu Waldorf-Astoria

Wikipedie k heslu Waldorf Astoria (na adrese https://cs.wikipedia.org/wiki/Waldorf_Astoria) uvádí, že W.A. je pětihvězdičkový hotel na Park Avenue v New Yorku, na Manhattanu. Budova je vysoká 190 metrů a má 47 podlaží. Nachází se v ní 1413 pokojů, řada restaurací, obchodů a tanečních sálů.

V roce 1893 založil William Waldorf Astor luxusní hotel Waldorf na svém pozemku na Fifth Avenue. O čtyři roky později otevřel jeho bratranec John Jacob Astor
v sousedství vlastní hotel Astoria. Obě budovy byly spojeny krytou pasáží a splynuly v jeden podnik, který byl ve své době největším a nejdražším hotelem světa. Nejvyšší hotelovou budovou světa byl Waldorf-Astoria do roku 1957, kdy byl v Moskvě otevřen Hotel Ukrajina.

Hotel byl pojmenován podle rodiny Astorů a německého města Walldorf, odkud tento rod pocházel. Spojení obou částí vyjadřoval spojovník v názvu Waldorf-Astoria. Od roku 2009 zní oficiální název hotelu Waldorf Astoria New York.

O kobercích pro hotel Waldorf-Astoria

Vratislavická továrna I. GINZKEY v roce 1928, vedena synem zakladatele Wilhelmem Ginzkeyem zvaným Willy, vyrobila pro největší hotel na světě  dva  mimořádné  ručně vázané koberce. Větší z nich měl plochu, jak již bylo uvedeno v kronice, ohromujících 326 m2 a byl ve své době největším jednodílným kobercem na světě. Tento koberec byl určen pro vstupní halu hotelu. Druhý koberec měl rovněž úctyhodnou plochu 200 m2 a byl určen pro hlavní lobby "Park Avenue Lobby". Tento druhý koberec poutal svoji pozornost především svým kruhovým medailónem, podle kterého byl nazván "Život" nebo také "Kolo života". Zobrazoval totiž dvojice postav v nadživotní velikosti, které znázorňují etapy života: Zrození, Lásku, Zápas, Pokoru, Stáří a Smrt.

Z českého dobového tisku, jehož čtyři výstřižky jsou uvedeny ve firemní kronice Františka Neumanna, se mnoho nových informací nedozvídáme. Snad jen že koberec prošel poslední kontrolou na podnikovém dvoře firmy I. GINZKEY ve Vratislavicích, odkud byl stočený a uložený v dřevěné bedně transportován na dvojitém vagónu do Hamburku. Zde byl mohutným jeřábem naložen do lodního skladiště a odtud transportován přes Atlantik do New Yorku. Jak byl přepravován menší ze dvou koberců tisk nezmiňuje. Zmiňuje ovšem počet uzlů, kterými byly oba koberce zhotoveny. A tak se dozvídáme, že kromě 13 mil. uzlů potřebných na vyvázání většího koberce o ploše 326 m2, na ten menší o velikosti 200 m2 bylo potřeba uvázat 8.569.600 uzlů.

Některé nové informace se objevují v anglických popiscích novinových fotografií nalezených na americké internetové aukční síni eBay:

"Skvělý ručně vázaný koberec vyrobený v Maffersdorfu v Česko-Slovensku prochází poslední kontrolou před expedicí do nového domova v New Yorku. Design je proveden na zahradních pozemcích v modré, červené a zlaté barvě s centrálním bazénem, ze kterého vystupují v pravém úhlu čtyři kanály, znázorněné v měkké zelené. Na tomto krásném a originálním koberci jsou ryby, kachny a lekníny a stromy s kvetoucími rostlinami naaranžované jako
v zahradě."

Popis další fotografie věnuje větší pozornost hotelu než koberci. I přes svoji špatnou kvalitu jasně dokazuje, co se dělo po prohlídce koberce na továrním dvoře a jaká "armáda" pracovníků se musela podílet na jeho balení.

"Největší koberec na světě převážený davem mužů do speciálního dvojitého vozu pro přepravu přes Hamburk do New Yorku. Skvělý hotel Waldorf-Astoria, který se má stát novým domovem, si zaslouží takový obří koberec. Tento jedinečný hotel se 47 podlažími má dvě věže, které sahají do výšky 625 stop a 7 palců (tj. cca 190 m).

Z popisu třetí fotografie, nalezené na mezinárodním internetovém aukčním portále eBay, se dozvídáme konkrétní rozměry největšího jednodílného koberce, délka 21,40 m a šířka 15,25 m, tj. plocha 326 m2.

Na výrobu koberce pro hlavní halu nového hotelu Waldorf-Astoria v New Yorku bylo na deset měsíců zaměstnáno třicet tkalců. Je 70 stop a 2 palce dlouhý (tj. 21,40 m) a 49 stop a 11 palců široký (tj. 15,25 m) a je tak krásně navržen, že přitahuje obdiv každého návštěvníka, který vstoupí do paláce hotelu. Tkalcovský stav, na kterém se tento obr zrodil, je největší na světě.

Koberec rozdělený kanály na čtyři pole. V každém poli je symetricky umístěn zahradní bazének.

Detail zahradního bazénku s živočichy.

Zdá se, že menšího z obou koberců si dobový tisk, ať už československý nebo zahraniční, příliš nevšímal. Alespoň jsme o něm žádnou zmínku nenalezli. A tak jenom zopakujme z článku VZPOMÍNKA NA KRONIKÁŘE FRANTIŠKA NEUMANNA slova rezidenčního manažera hotelu Richarda Hahna, že obdivovaný medailón z koberce "Život" byl natrvalo reprodukován jako mozaika do podlahy v hotelovém Park Avenue Lobby. Takovému úspěchu a popularitě se tento koberec těšil.

Koberec "Život" nebo také "Kolo života" se středovým medailonem byl po více jak 30 letech užívání nahrazen reprodukcí z mozaiky.